444 28 39 yekuv@yekuv.org

Yetişkin Eğitimi

Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in eşi Sn. Semra Sezer’in öncülük ettiği “Ulusal Eğitime Destek Kampanyası” kapsamında başlatılan okuma-yazma seferberliği, 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV), Anadolu’da Valilikler, Milli Eğitim Müdürlükleri ve İstanbul’da Halk Eğitim Merkezleri işbirliği ile 2001 yılında hayata geçirildi.

İstanbul Valiliği Koordinatörlüğünde YEKÜV’ün görev ve sorumluluğu ile hayata geçirilen proje, aldığı desteklerle iki yıl içerisinde İstanbul başta olmak üzere Anadolu’nun çeşitli illerinde okuma-yazma kurslarının açılmasına ve yüzlerce kadının okuma-yazma öğrenmesine olanak sağladı.

Proje kapsamında, 81 ilden okuma-yazma öğrenmiş 250 yetişkini 05-06 Mayıs 2003 tarihinde İstanbul’da düzenlenen “1. Eğitim Kurultayı”nda bir araya getirerek,  İstanbul’un saygın üniversitelerine mensup akademisyenlerin başkanlığında komisyon çalışmaları gerçekleştirdik.

Bugün halen devam etmekte olan okuma-yazma eğitimlerini kişisel gelişimi kapsayan özgüven ve motivasyon çalışmalarıyla da destekliyoruz.

Toplumsal ve bireysel gelişimin eğitimle sağlanacağına ve bilinçli kadının toplumun gelişmesine önemli katkılarda bulunacağına inanan, çözümün etkili bir parçası olarak kadının kendi gücünü fark etmesini amaçlayan bir Vakıf olarak, projenin başladığı 2001 yılından 2004 yılına kadar 841.989 kişiye ulaşmayı başardık.

2005 yılından bu yana Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile yürütülen eğitimler, 2017-2018 eğitim döneminde Okmeydanı, Hacıahmet, Yenişehir ve Çıksalın Semt Konakları olmak üzere 4 semt konağında devam ediyor.

Ne Varsa Kadınlarda Var Projesi

Yetişkin eğitimleri kapsamında 2015 yılında uygulanmaya başlayan “Ne Varsa Kadınlarda Var” projesiyle yıl boyunca eğitici faaliyetlerin yanında sosyalleşmeleri ve kişisel gelişimleri için de desteklenen kadınlar, 2016-2017 eğitim döneminde kendi yörelerinden seçtikleri yemeklerin tariflerini kendi el yazılarıyla yazdı. 03 Mart 2017 tarihinde Beyoğlu Belediyesi Aynalıkavak Semt Konağı’nda düzenlenen Sertifika Töreni’nde sertifikalarını almanın heyecanını yaşayan kursiyerler, etkinlikte gerçekleştirilen yemek yarışmasında da hazırladıkları yöresel yemeklerini jüriye sundu.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve eşi Ferda Hanım’ın elinden sertifikalarını alan kadınlar Belediye Başkanı ve eşiyle sohbet etme imkânı buldu ve yöresel yemeklerini de tattırma imkanı yakaladı. Eğitimin yalnızca okuma yazma öğrenmekle sınırlı olmayarak, tüm hayatın eğitim sürecini kapsadığının altını çizen Demircan, YEKÜV’ün eğitime olan katkılarıyla birlikte düzenlenen etkinlikte sunulan yöresel yemeklerin kültür paylaşımı bakımında da çok önemli olduğunu belirtti.

Jüri Üyeleri Sevim Soybaş, Melek Haznedar, Bilge Özdemir ve Hatice Güneş kadınların özenle hazırladığı yöresel yemeklerin arasında seçim yapmakta zorlandı.

Yarışmada Dereceye Girenler

  1. Güller Poyraz/ Kalburbastı
  2. Vahide Sahura / İçli köfte
  3. Mevlüde Aslan / Mumbar

Mansiyon Ödülü Alanlar

  • Fatma Bahadır / Hingel
  • Emine Yılmaz / Mercimek köftesi
  • Şükriye Bimay / Kuru dolma
  • Pakize Ateşoğlu / Çi börek
  • Madımak Bahçe / Çoban yastığı
  • Birgül Yılmaz / Nohut çorba
  • Ayşe Bıyık / Etli sulu köfte

Yetişkin Okuma Yazma Kurslarında Okuma Yazmayı Söken Kadınlar YEKÜV’ün “Umut Kızlar”ına Destek Olacak!

Sivas, Erzincan, Kastamonu, Mardin, Bingöl, Adana, Siirt vb. Türkiye’nin dört bir yanından tatların buluştuğu etkinlikte, kadınların kendi elleriyle özenerek hazırladığı ve tariflerini kendi yazdıkları yöresel yemeklerden bir yemek kitabı hazırlanacak. Kitapta yer alacak yemeklerin fotoğraf çekimini ise Yemek Stilisti ve Editörü İnci Bak ile Yemek ve Gıda Fotoğrafçısı Özgür Bakır gönüllü olarak üstlendi.

Vakfımızın 25. yıl çalışmaları kapsamında hazırlanacak olan yemek kitabının geliri ise maddi imkanı kısıtlı, eğitim hayatına devam etmekte zorlanan ve yalnızca iş gücü olarak görülen kız çocuklarının ileri eğitim almalarını desteklemek amacıyla Vakıfımız tarafından 2003 yılından bu yana yürütülen Umut Kızlar projesine aktarılacak.