444 28 39 yekuv@yekuv.org

Umut Kızlar Projesi

Yaşanabilir bir geleceğin sağlıklı bir toplumla var olabileceği ve sağlıklı bir toplumun var olabilmesinin de iyi eğitim almış nesillerin yetişmesiyle hayat bulabileceği yadsınamaz bir gerçektir. Ancak her bölgenin kendi içerisinde değişen coğrafi, ekonomik ve sosyal koşullar ne yazık ki eğitimdeki fırsat eşitliğini engellemekte ve kırsal bölgelerdeki olumsuz koşullardan öncelikli olarak kız çocukları etkilenmektedir.

Ülkemizin kırsal bölgelerindeki tarlalarda çalışan, işgücü olarak görülen,  sosyal ve ekonomik sebeplerle eğitim hayatlarına devam etmekte zorlanan kız çocuklarının eğitimlerine sağlıklı bir şekilde devam edebilmelerini sağlamak amacıyla 2003 yılında başlatılan “Umut Kızlar” projesiyle eğitimdeki fırsat eşitliğine katkıda bulunmak hedeflendi.

2003 yılından bu yana Gaziantep, Adıyaman, Mardin, Şanlıurfa, Batman, Ağrı, Diyarbakır, Ankara, Muş, Van, Siirt, Şırnak, Yozgat, Ankara/Mamak, Bitlis, İzmit/Körfez ve İstanbul’da (Ayazağa ve Beyoğlu) 500’ün üzerinde kız çocuğunun eğitimini tamamlamasına destek verilen proje, gönüllü ve bağışçılarının desteğiyle kız çocuklarının umudu olmaya devam etmektedir.