444 28 39 yekuv@yekuv.org

Umut Kızlar Projesi

“Tarlada çalışan kızlarımız… Erken yaşta evlendirilen kızlarımız… Eğitim hakkını kullanmak için kilometrelerce yol yürümek zorunda olan kızlarımız… Biz kız çocuklarımızın okullaşmaları ve ileri eğitim alabilmeleri için küçük bir umut ışığı yakıyoruz… Onlar bize büyük umutlar vadediyor.”

Bir ülkenin iyi eğitim almış nesillerle güçlü bir geleceğe ulaşabileceği yadsınamaz bir gerçektir. Ancak her bölgenin kendi içinde değişen coğrafi, ekonomik ve sosyal koşulları ne yazık ki eğitimdeki fırsat eşitliğini engellemekte ve kırsal bölgelerdeki bu olumsuz koşullardan öncelikli olarak kız çocukları etkilenmektedir. 2003 yılında, ülkemizin kırsal bölgelerinde, tarlalarda çalışan işgücü olarak görülen, sosyal ve ekonomik sebeplerle eğitim hayatlarına devam etmekte zorlanan kız çocuklarının, eğitimlerine devam edebilmelerini sağlamak amacıyla başlatılan “Umut Kızlar” projesi ile eğitimde fırsat eşitliğine katkıda bulunmak hedeflendi. 8 milyon insanın okuma yazma bilmediği, bunun 7 milyonunu genç kız ve kadınların oluşturduğu ülkemizde, öncelikli olarak kız çocuklarının okullaşması ve eğitimlerine devam eğitimlerine imkan sağlanabilmesi için geliştirilen proje, valilikler ile işbirliği içinde yürütüldü. Umut Kızlar Projesinin uygulanmaya başladığı 2003 yılından bu yana Gaziantep, Adıyaman, Mardin, Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Ağrı, Muş, Van, Siirt, Şırnak, Yozgat, Ankara (Mamak), Bitlis, İzmit ve İstanbul’da (Ayazağa ve Beyoğlu) binlerce kız çocuğunun eğitimini tamamlamasına destek verildi.

İl, ilçe ve köylere bizzat giderek projenin uygulamasını yerinde takip ettik, özellikle köylerde okutulmayan kızlarımızın okula kazandırılması için destek verdik. Projenin ilerleyen yıllarında aynı köylere yaptığımız ziyaretlerde okula kazandırılan kızlarımızla buluştuk, ailelerini kutladık, onlara armağanlar verdik. Köylerde ikamet edip, taşımalı sistemle veya yatılı ilköğretim bölge okullarında okuyan ihtiyaç sahibi kızlarımızı Vakfımızın eğitim bursları programına dahil ettik. Onlara özgüven kazanmanın olmazsa olmaz koşulunun eğitimden geçtiğini anlatmaya çalıştık. Sosyoekonomik sebeplerle öğrenim hayatlarına devam etmekte zorlanan köy çocuklarının desteklenmesi için hayata geçirdiğimiz Umut Kızlar projemizle ilgili öğrencilerden geri dönüşler almak bizi çok mutlu ediyor. Sevinçlerini, kendi el yazılarıyla kaleme aldıkları mektuplarla paylaşıyorlar. Boya kalemleriyle süsledikleri mektuplarında kendilerini ve aile bireylerini tanıtıyorlar, bize teşekkür ediyorlar. Bunun gibi projelerle daha çok öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz.